Ako si vybrať správnu náhradu za klasickú žiarovku?

ziarovka

Po zákaze predaja klasických žiaroviek Európskou úniou v záujme úspory elektrickej energie sa mnoho ľudí pýta, aká žiarovka je pre nich najvhodnejšou náhradou. Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná. Každý typ nových žiaroviek a žiariviek má svoje výhody aj nevýhody, ktoré sa vám v krátkosti pokúsime predstaviť. V súčasnosti sa na trhu môžeme stretnúť s halogénovými žiarovkami, kompaktnými žiarivkami a žiarovkami zo svetelných diód, tzv. LED žiarovkami.

Pôvodné žiarovky premieňali na svetlo iba asi 8% energie, zvyšok bol premenený najmä na teplo. Mali však veľmi príjemné svetlo s teplotou chromatickosti okolo 2700K, čiže svetlo, ktoré sa označuje ako teplé biele.

Náhradou s veľmi podobnými vlastnosťami sú vylepšené, väčšinou halogénové žiarovky. Pri dosiahnutí rovnakej svietivosti dosahujú úsporu od približne 25% – 40%, a vydržia svietiť 2000 – 3000 hodín, čiže až 3-násobok bežnej žiarovky. Dajú sa stmievať a môžu pracovať v širokom rozsahu okolitých teplôt.

Výrazne úspornejšou alternatívou sú kompaktné žiarivky. Pre dosiahnutie rovnakej svietivosti im postačuje asi 30% el. energie, svetlo však nie je také kvalitné, pretože konštrukčne ide o jeho vytváranie vysokofrekvenčným blikaním. Pri väčšine typov býva problém s pomalším nábehom na plný svetelný výkon, s plynulým stmievaním a tiež s počtom cyklov zapnutia. Pri vysokých teplotách okolia dochádza k citeľnému poklesu životnosti, preto nie sú vhodné do uzavretých typov svietidiel. Obsahujú ortuť, preto musia byť odborne zlikvidované / recyklované.

Medzi najnovšie patria tzv. LED žiarovky. Majú vysokú účinnosť, usporia najviac energie, pri správnom umiestnení vydržia svietiť desaťtisíce hodín, nemajú problém s častým zapínaním. Sú však finančne náročnejšie, citlivé na prehriatie a svetlo je často smerovo orientované.

POROVNANIE

halogen

Halogénová žiarovka

Výhody: tvarovo aj kvalitou svetla najviac podobné klasickým žiarovkám, relatívne lacná náhrada

Nevýhody: životnosť do 2000 – 3000 hod, z náhrad najnižšia účinnosť

z

Kompaktná žiarivka:

Výhody: životnosť 6000 – 15000 hod, vysoká úspora energie

Nevýhody: Citlivé na časté zapínanie / vypínanie, menej kvalitné svetlo, väčšie rozmery, prítomnosť ortuti – potreba odbornej recyklácie, obmedzená možnosť stmievania, citlivé na dotyk, obmedzené použitie v rôznych teplotných prostrediach

Pre zobrazenie ponuky kliknite tu

led

LED žiarovky:

Výhody: výrazná úspora energie, možnosť častého zapínania / vypínania, svietivosť až 100 000 hodín

Nevýhody: vysoké vstupné náklady, potreba chladiča pri väčších rozmeroch, citlivé na vysoké teploty.