Kosenie trávnika

Rotak-43-LI-“ergoflex”-2-akumulatory

Niekoľko dní po aplikácii trávneho hnojiva je ideálny čas na dosádzanie trávy na miestach, kde je jej porast riedky, prípadne takmer žiadny. Pri malom doseve je možné zmiešať semienka trávy s pieskom, dosiahneme tak ich rovnomernejšie rozptýlenie po požadovanej ploche. Po dosadení sa tieto miesta nesmú kosiť, kým porast nedosiahne výšku približne 8-10 cm. Netreba zabúdať na správne zalievanie. Ideálne je zavlažovať v skorých ranných hodinách, keď nie je pôda ešte príliš prehriata. Vlaha sa potom zbytočne neodparuje a zostáva v pôde.

Samozrejme, najčastejšie sa vykonáva kosenie. Pre kvalitu trávnika je lepšie kosiť častejšie. V jarných mesiacoch je to zhruba 2x týždenne, v lete potom podľa potreby. Tráva sa v jarných mesiacoch zastrihuje na slnečných miestach na 4 cm, v tieni na 5 cm. Neskôr, v horúcich letných dňoch je lepšie kosačku nastaviť o 1-2 centimetre vyššie – teda kosiť na výšku 5-7 cm. To samozrejme neplatí pre zakladajúce a dosádzané plochy, kedy je tráva ešte príliš jemná a koreňový systém nie je ešte dostatočne rozvetvený. V takom prípade musíme voliť čo najšetrnejší spôsob kosenia. Pri menších plochách je ideálne na prvé kosenia použiť kosu.

Naša ponuka elektrických kosačiek BOSCH

Rotak 37 LI

Pre správnu starostlivosť o trávnik je podstatný aj výber kvalitnej kosačky. Pritom si musíme uvedomiť, akú veľkú plochu s danou kosačkou musíme obhospodáriť a či máme pozemok rovinatý, alebo svahovitý. Na malá rovinaté plochy s plochou do 400 m2 postačuje kosačka bez pojazdu poháňaná elektromotorom alebo spaľovacím motorom. Pri svahovitom pozemku je taktiež možné použiť oba typy, no ideálne s pojazdom. Tie sú zväčša aj stavané na kosenie väčších plôch. Elektrické na plochu približne do 1000 m2, modely so spaľovacím motorom do 2000 m2 . Výhodou kosačky s benzínovým motorom je to, že obvykle dosahujú väčší výkon a nie je potrebné ťahať za sebou dlhé káble, pri ktorých je potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť, aby nedošlo k ich preseknutiu. Nevýhodou je potreba väčšej starostlivosti o spaľovací motor – čistenie sviečok, výmena oleja a pod. Na trhu sú dostupné aj kosačky akumulátorové, ktoré podľa naprogramovania vykonajú kosenie automaticky, bez potreby obsluhy. Tieto sú upravené na pravidelné zastrihávanie koncov trávy o malú časť, ktorú nezbierajú, ale je využitá na opätovné vrátenie pre rast nevyhnutných prvkov späť do pôdy – takzvané „mulčovanie“. Vždy je však dôležité mať dobre nabrúsené nože. Iba tak docielime čo možno najhladší strih a tým minimalizujeme zasychanie trávy, ktoré sa deje najmä pri tupých nástrojoch a rozstrapkaní zastrihnutých končekov.

Naša ponuka akumulátorových kosačiek BOSCH

Starostlivosť o plochy pri stromoch, okrajoch trávnika, pri plotoch či chodníkoch najlepšie obstarávajú strunové kosačky, tzv. vyžínače. Sú určené iba na trávu, no ich obsluha je jednoduchá. Nevýhodou je, že trávu nepokosíme tak rovnomerne ako pri bežných rotačných kosačkách, výhodou, že sa dostaneme aj do miest, kde sa s iným typom kosačky nedostaneme.

Naša ponuka vyžináčov Bosch